Error message

• The specified file temporary://fileVAwAZO could not be copied, because the destination directory is not properly configured. This may be caused by a problem with file or directory permissions. More information is available in the system log.
  • The specified file temporary://fileA1hYvG could not be copied, because the destination directory is not properly configured. This may be caused by a problem with file or directory permissions. More information is available in the system log.

Geokätköily

Geokätköily (geocaching) on lodjauksen sisarlaji, jossa kätköjä etsitään GPS-navigointivehkeiden avulla. Johtolankana on siis koordinaatit (ja mahdollisesti muita vinkkejä). Johtolangat julkaistaan kansainvälisillä geokätköilysivuilla.

Jos haluat lodjullesi mahdollisimman laajan yleisön, voit harkita yhdistetyn "geolodjun" tekemistä. Tee lodjulle silloin kaksi johtolankaa: lodjutyyppinen johtolanka tänne ja koordinaattivinkki geokätköilysivuille.

Lisää vinkkiä geokätköilystä saat esimerkiksi suomalaisilta geokätköilysivuilta.

Lodjaus: